ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ «МАЙДАН. ПОГЛЯД ЗСЕРЕДИНИ»

19 лютого у Будинку письменників ми презентували книжку «Майдан. Погляд зсередини». Презентація зібрала повну залу глядачів та учасників подій п’ятирічної давнини під час Революції гідності. Вільних місць не лишилось, а люди все приходили і приходили.

Презентована книга не є звичайною. Це артефакт історії, пам’ять про жертв і здобутки цілої нації, яка на Майдані-2014 відродилась у вогні. Ціна у сотні вбитих і покалічених, очевидно, є неймовірно високою. Але ми переломили ситуацію, підняли свій погляд і руки та почали процеси, які змінюють на краще всю країну і державу. Процес болісний і складний, проте він розпочався. І відбулось це саме під час тієї зимової Революції.

Автор-упорядник книги Олег Трайдакало очолив непростий, проте вкрай важливий для історії і суспільства процес об’єднання спогадів, фактів і думок, а також увічнення пам’яті частини загиблих Небесної сотні — охоронців Майдану з «Львівської брами», яка захищала революційний анклав від найстрашніших ударів спецпідрозділу «Беркут», від гранат і куль. І хто знає, скільки життів врятовано ціною тих, хто не побоявся стати під кулі.

Книга об’єднує свідчення, розповіді, поезію і діалоги багатьох людей. До її співавторів належать Ігор Корнійчук, Ганна Тер-Арутюнянц, Володимир Луць, Орест Леско, Марія Рожко, Роман Тітик, поети Олександр Ірванець, Віталій Коротич, Ігор Стожар, Федір Семченко.

Особлива цінність видання в тому, що воно переносить читача на Майдан зими 2013-2014 років, дає відчути емоції, зрозуміти мотиви і думки його учасників. Це був осередок життя, який нестримно вирував. Люди знайомились, працювали, жили, розважались, боролись і помирали пліч-о-пліч. Автори правдиво розкрили жах подій та водночас зберегли світлу пам’ять про своїх побратимів, зробивши правильні та позитивні висновки з усього, що відбулось.

І хоч книга написана в дусі західноукраїнської «толерантності», та вона розуміє під собою ні що інше, як конструктивне прагнення до порозуміння передусім між своїх, між братів і сестер своєї нації. Водночас автор-упорядник робить цілком слушний висновок про те, що Революція не сколихнула би чаші терезів без прояву відчайдушної волі і виступу проти влади силою. Передусім тут маються на увазі епізоди «покарання» народом «беркута» на вулиці Грушевського та на вулиці Банковій, коли оскаженілі пси системи горіли та шкодували, що пішли збройно проти свого народу.

Окрім книги, автори створили фільм, в якому візуалізували свої спогади, беручи найяскравіші фрагменти із книги. Стрічка викликала і сльози і посмішки, змушували пишатись собою та бути гідним тих, хто заплатив на нашу свободу життям. Автори фільму, не будучи професіоналами цієї спрви, вклали у неї всю глибину прагнення залишити найсвітлішу пам’ять про своїх друзів.

Презентація стала одним з найбільш велелюдних заходів, які ми організовували. Слово мали видавець Марко Мельник, автор-упорядник книжки та автор фільму Олег Трайдакало, пані Ольга (просто Оля), яка подарувала комфортний прихисток головним героям книги під час революційних подій, Марія Рожко, учасниця двох революцій та трьох депутатських скликань міських рад, Наталія Крісман, поетеса, вірші якої надихали та наснажували революціонерів та досі дарують однодумцям заряд свіжих сил, Василь Пазиняк, колишній народний депутат та учасник групи «Нескорений Майдан 18.02», який вже п’ять років постійно відстоює правду у справах Майдану в судах, різьбляр Ярослав Будзанович, автор пам’ятного хреста Небесній сотні на вулиці Інститутській та інші промовці, учасники та очевидці подій.

Дякуємо за фото Олександрові Тимошенку.

Кошик
Прокрутка до верху