Важко не погодитись, що для українського інформаційного сегменту характерним є дефіцит компетентного аналізу подій на Близькому Сході. І один з небагатьох експертів, які здатні об’єктивно оцінити ці події і спроектувати їх вплив на Україну?? є директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки та автор цієї книги Олександр Кореньков.
Олександр Кореньков — засновник та директор «Міжнародного центру дослідження проблем безпеки», автор публікацій на тему тероризму та проблем безпеки в таких виданнях, як «Фокус», «Тиждень», «Дзеркало тижня», «Liga.net» та багатьох інших, аспірант Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
Книга має на меті розширення світогляду читача, передусім за рахунок ілюстрації геополітиних загроз в сучасному світі. Для України в контексті війни на Донбасі розкривається цілий спектр корисних знань як для цивільного населення, так і для військових. Зокрема, у книзі описано методи підготовки бійців, стратегію і тактику ведення бойових дій «Ісламською державою», ведення інформаційної війни, медіазабезпечення функціонування «ІД» та її пропаганду. Також аналізуються принципи адміністративного управління «ІД» на захоплених нею територіях в умовах бойових дій. Зачеплена також тема участі росіян у діяльності терористичних підрозділів «ІД», осередки яких знаходяться в безпосередній географічній близькості від укранських кордонів.
Ці знання неодмінно мають бути взяті на озброєння українцями, а висновки з діяльності «ІД» та боротьби проти неї можуть стати у нагоді для відповіді на виклики, що стоять сьогодні перед Україною в умовах глобальних військово-політичних протистоянь.
«Написати цю роботу я вирішив з двох простих причин. Перша: в Мосулі, на півночі Іраку, зовсім недавно відбувалися події, які визначатимуть розвиток військової думки на майбутні роки, а можливо, і десятиліття. Дев’ять місяців безперервних боїв величезного 100-тисячного контингенту проти найрадикальнішої терористичної організації сучасності – це те, про що потрібно знати і у чому варто спробувати розібратися. Друга причина – це дивовижна байдужість, з якою поставилися до цієї операції в Україні. Крім кількох журналістських статей та інтерв’ю, битва за Мосул для українців залишилася невисвітленою. І це в країні, яка сама вже впродовж п’яти років веде війну, має окуповані міста та цілий півострів. Подібна байдужість позбавляє можливості вчитися на чужому досвіді і помилках. І зберегти тим самим сотні, а можливо, і тисячі життів» – говорить автор книги.
Центральна тема книги — «Ісламська держава» та грандіозна битва за півторамільйонне місто Мосул в Іраку. У боротьбі проти «ІД» в рамках Глобальної коаліції взяла участь і Україна. Битва за Мосул — наймасштабніша військова операція сучасності, яка сформувала концепцію ведення воєн у світі на роки, а можливо і на десятиліття вперед. З невідомої причини, ця тема не мала належного поширення в інформаційному середовищі України і світу. Цю проблему ми і прагнемо вирішити. В контексті воєнного конфлікту між США та Іраном, який вибухнув на початку 2020 року, ці люди, мабуть, єдині у світі, хто на 100% виграють від цієї можливої війни, незалежно від її наслідків. Кожна нова війна робила їх лише сильнішими. Війна СРСР в Афганістані навчила їх воювати та подарувала впевненість у можливості перемоги. Вторгнення США в Ірак зібрало їх разом в одному місці. Війна в Сирії дала їм зброю та досвід управління величезними територіями. Що подарує їм нова війна — можна лише здогадуватися. Можливо нові території, а можливо і довгоочікувану «останню битву».
Видання має на меті розширення світогляду читача, передусім за рахунок ілюстрації геополітиних загроз в сучасному світі. Для України в контексті війни на Донбасі розкривається цілий спектр корисних знань як для цивільного населення, так і для військових. Зокрема, у книзі описано методи підготовки бійців, стратегію і тактику ведення бойових дій «Ісламською державою», ведення інформаційної війни, медіазабезпечення функціонування «ІД» та її пропаганду. Також аналізуються принципи адміністративного управління «ІД» на захоплених нею територіях в умовах бойових дій. Зачеплена також тема участі росіян у діяльності терористичних підрозділів «ІД», осередки яких знаходяться в безпосередній географічній близькості від укранських кордонів. Аналізуючи матеріал, можна провести паралелі між воюючими релігійними групами на території Іраку та мовними групами в Україні, між якими штучно розпалюються конфлікти, інспіровані зовнішнім ворогом.
Читач зможе зробити для себе висновки щодо релігійності та її меж, конфліктології соціальних груп, цінності людського життя в умовах війни та крайньої політичної нестабільності, сепаратизму та великої кількості інших питань, розглянутих у праці. Ці знання неодмінно мають бути взяті на озброєння українцями, а висновки з діяльності «ІД» та боротьби проти неї можуть стати у нагоді для відповіді на виклики, що стоять сьогодні перед Україною.